Jdi na obsah Jdi na menu
 


Východní Čechy

     Východní Čechy to je nádherná příroda s velkolepou historií a úchvatnou hudbou. Ve východních Čechách poznáte milé a pohostinné lidi, kteří bohatým kulturním a společenským životem. Mezi nejvýznamnější akce tohoto druhu ve východních Čechách bezesporu patří festival Smetanova Litomyšl, Velká pardubická steeplechase a Zlatá přilba. Pohled na Olomouc s dómem sv. Václava od jihozápadu

Hradec Králové

     Hradec Králové je po Praze nejstarším založeným městem v Čechách historické prameny to dokládají k roku 1225. Ve středověku bylo věnným městem českých královen. Ze 14. st. Se dochoval cihlový katedrální kostel sv. Ducha, vedlejší Bílá věž pochází až z 16. století.V období baroka se město mění v rozsáhlou vojenskou pevnost. Památník bitvy r. 1866, historické památky města, internetová kavárna, Obří akvárium, Městské lázně a plavecký bazén. To je asi nejznámější město, které zde najdeme.Velké náměstí s katedrálou Sv. Ducha a radnicíHradec Králové – znak

Průmysl

     V oblasti je rozvinutý zejména textilní a sklářský průmysl. Ve velkých městech při řece Labi v Pardubicích a v Hradci Králové je významný průmysl potravinářský, chemický a strojírenský. V podhorských oblastech pěstují zemědělci oves, brambory a len. Na svazcích se pase skot a ovce. V horských oblastech využívají lidé bohatství lesů k těžbě dřeva. V nížinách pěstují zemědělci pšenici, cukrovku a kukuřici.

Povrch a vodstvo

     Krajina v. Čech se z Polabské nížiny směrem ke státní hranici s Polskem postupně zvyšuje. Z nížiny se přes pahorkatiny dostaneme až do hornatin Krkonoš a Orlických hor ( nejvyšší hora: Velká Deštná, Sněžka ( 1602m) ). Řeka Labe přibírá ve v. Čechách četné přítoky. Do povodí Labe patří většina území ČR. Ve v. Čechách se do ní vlévají: Úpa, Metuje, Orlice, Chrudimka a Cidlina.

Osobnosti

     Např.: Bedřich Smetana, Božena Němcová, Bohuslav Martinů, Emil Holub, A. P. Vágner, O. Gutfreund, R. A. Dvorský, J. A. Vocásek, O. Vaňorný, F. M. Pelcl, A. Provazník.

 

ZDROJ: Úkol z občanské výchovy, encyklopedie a internet

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář